Jak pozbyć się trądziku różowatego?

Rosacea to przewlekła choroba skóry charakteryzująca się zaczerwienieniem, rumieńcem i łagodnym obrzękiem twarzy. Jest on powszechny wśród osób dorosłych i ma tendencję do pojawiania się wokół ust, nosa, podbródka i policzków.

Istnieje kilka rodzajów trądziku różowatego, w tym trądzik różowaty oczny, trądzik różowaty krostkowy i trądzik różowaty nadżerkowy. Najczęstszym typem jest trądzik różowaty oczny, który objawia się jako małe guzki na nosie i oczach.

Głównymi objawami trądziku różowatego ocznego są zaczerwienienie i obrzęk powiek oraz błon śluzowych, a także uczucie pieczenia lub kłucia. Objawy te zwykle zaczynają się i nasilają w miesiącach wiosennych i jesiennych, chociaż mogą również wystąpić o każdej porze roku.

Najskuteczniejszym sposobem leczenia trądziku różowatego jest zmiana stylu życia, taka jak redukcja stresu, odpowiednia ilość snu oraz ograniczenie spożycia alkoholu i kofeiny.

Zmiany stylu życia mogą również obejmować stosowanie filtrów przeciwsłonecznych, czystej diety i zabiegów miejscowych. Jeśli jednak objawy trądziku różowatego są ciężkie lub widoczne są oznaki zapalenia, wówczas można zastosować następujące produkty i zabiegi.

1. Kremy przeciwzapalne dostępne bez recepty

Jeśli zauważysz, że masz flare-up trądziku różowatego, wtedy powinieneś zastosować krem przeciwzapalny bez recepty. Kremy te zawierają składniki, które pomagają zmniejszyć stan zapalny i obrzęk skóry.

2. Antybiotyki stosowane miejscowo.

Antybiotyki są skuteczne w leczeniu infekcji bakteryjnych, które są związane z trądzikiem różowatym. Istnieją różne rodzaje antybiotyków i należy skonsultować się z dermatologiem, aby określić najlepsze leczenie dla swoich objawów.

3. Antybiotyki doustne

Jeśli zauważysz, że objawy twojego trądziku różowatego stają się ciężkie i że masz wiele ognisk, to powinieneś rozważyć przyjęcie doustnego antybiotyku. Leki te pomogą zmniejszyć nasilenie Twoich objawów i sprawią, że nie będą one powracać.

4. Światłoterapia

Wykazano, że terapia światłem jest skuteczna w poprawie wyglądu trądziku różowatego. Najczęstszą formą terapii światłem jest użycie urządzenia laserowego, ale możesz również użyć light boxa.

5. Doustna tetracyklina

Tetracykliny są antybiotykiem o szerokim spektrum działania, który będzie skuteczny w leczeniu bakterii, które powodują Twój trądzik różowaty. Tetracyklina pomoże również poprawić objawy Twojego trądziku różowatego, ponieważ jest to antybiotyk stosowany miejscowo, który będzie wnikał w skórę.

6. Terapia fotodynamiczna

Terapia fotodynamiczna to kolejny rodzaj terapii światłem, który będzie skuteczny w leczeniu trądziku różowatego. Podczas stosowania tego typu leczenia, będziesz wystawiony na działanie światła, które powoduje, że dotknięta skóra wytwarza związek zwany fotouczulaczem. Fotouczulacz zniszczy bakterie, które powodują trądzik różowaty i pomoże złagodzić objawy.

Wnioski:

Jeśli szukasz naturalnego sposobu na leczenie trądziku różowatego, to spróbuj zrobić kilka